הפגיעה בביטחון

1. התדרדרות ישראל במדד כוח האש האזורי

לאורך השנים ישראל התגאתה במקומה הגבוה במדד הצבאות החזקים בעולם. נתניהו התגאה בכך שישראל היא המעצמה השמינית בעולם בעוצמתה הצבאית.
לפי מדד Global Fire Power עד 2015 ישראל היתה במקום ה-11.

אלא שהמציאות אומרת דברים אחרים, ובשנת 2020 ירדנו למקום ה-18 במדד. מצרים לעומת זאת טיפסה למקום ה-9

פרופסור עוזי ארד מסביר שמצרים נמצאת בתנופת הצטיידות גדולה בשנים האחרונות.
ובואו נוסיף על זה את האישור שנתניהו נתן לגרמנים למכור למצרים צוללות מתקדמות (שכבר הגיעו אליהם), ומאזן הכוחות באזור משתנה לרעתנו:

2. איום על נתיבי השיט

אספקת צוללות תקיפה גרמניות למצרים יוצרת איום גבוה יותר על ביטחון נתיבי השיט לישראל וממנה, מעמיסה עול כבד יותר על כוחותיה ופוגעת במוכנותה. נושאי משרה בכירים ביותר, בהם ראשי מטכ"ל ושב"כ לשעבר, הגדירו את חומרת המעשים בהקשר לצוללות הגרמניות למצרים כנוגעים ב"בגידה".

3. העמסה על התקציב ופגיעה בהצטיידות צה״ל

התנגדות המערכת הצבאית ומערכת הביטחון לעסקאות הרכש של הצוללת השישית ולהקדמת קבלתן של האחרות התבססה על עלותן הגבוהה מאוד של מערכות נשק אלה ושל תחזוקתן, שבהכרח באה על חשבון הצטיידות במערכות נשק אחרות שצה"ל זקוק להן.

רכש צוללות או ספינות נגד צוללות (שנזנח לבסוף) וכלי שייט נחוצים-פחות, מעבר לנדרש לצבא על פי תפישתו הרב־שנתית, נוגס בהצטיידות ובאספקה של מערכות להן הצבא זקוק יותר, וגורע מתקציב בניין הכוח הצה"לי.

4. ההסתרה ממערכת הביטחון הופכת לברירת מחדל

לאחר שהסתיר מבכירי מערכת הביטחון והצבא את מתן האישור למכירת צוללות מתקדמות למצרים, הכחיש שבכלל זה קרה, ואז האמת התגלתה, אימץ נתניהו את השיטה הזו גם לגבי ״הסכמי השלום״ עם האמירויות ועם מרוקו.

בשני המקרים ההסכמים נעשו תוך מידור והסתרה משר הביטחון ושר החוץ. ובשני המקרים ההסכם לווה במתן אישור לאמריקאים למכור נשק מתקדם למדינות האלו. וכמובן בשני המקרים נתניהו הכחיש ואז התגלתה האמת וחוזר חלילה:

5. התוצאה: המזרח התיכון עובר למירוץ חימוש מואץ