למה אנחנו כאן

מאז רביב דרוקר עצר את נשימתנו בתחקיר ״המקור״ כשהעלה אל מול עינינו הנדהמות את פרשת הצוללות, אני אוספת באובססיביות את כל שמתפרסם בנושא. אולי כי אבא שלי היה ממקימי שייטת 13 וממקימי חיל הים, אולי כי הסיפור מרתק, מזעזע ומפחיד.

מסת המידע האדירה, החשיפות המתרבות והמדהימות שהפסיקו לזעזע בשל הכמות וההצטברות, ובעיקר נסיונות ההשתקה, ההסתרה והטיוח דרשו ממני לרכז את כל הטוב הזה במקום אחד, שיהיה נגיש לכולם. שלא נצטרך לרוץ ברחבי הגוגל לחפש.

כמי שמנגישה מידע ומייצרת סיפורי דאטה, הסחרחורת שהפרשה המסובכת הזו גורמת לכל מי שמנסה להבין אותה, הביאה אותי לנסות לייצר מכל המידע הזה סיפור פשוט וברור, כדי שיהיה לכולנו לעזר. 
חשוב לציין שכל המידע שמופיע כאן נאסף מהרשת, הוא פתוח לכל ומגובה בלינקים למקורות המידע. עדיין חסרים פרטים ונתונים רבים, אבל כבר יש תשתית לעבוד איתה.

וזה המקום להגיד תודה גדולה:

לתנועה לאיכות השלטון על העתירות לבג״צ, ועל שלקחה על עצמה לפרום את כל הקשרים ולהסביר לציבור את הפרשה המסובכת בסדרת ״השחיתות בצוללות״ – המעולה.

לאור-לי ברלב שמסקרת ומלווה את ההפגנות מראשיתן, וגם מספרת את סיפור הצוללות זה כמה שנים – על המידע ועל העזרה בהבנת סוגיות בפרשה המסובכת הזו.

לעוזי ארד שלשמוע אותו עשה לי סדר בים המידע ופתח לי את הדלת להבנת המזימה, התכנון והרשת שנפרשה כאן.

למיכאל בר סיני שנידב את קסמי התיכנות שלו כדי שתקבלו אינפוגרפיקות אינטראקטיביות

למיכאל ציר שתרם את הזמן שלו ואת המקצוענות שלו לתמיכה טכנית ולתשתית ואיחסון לאתר.

לרועי פלג שמוביל את מאבק הצוללות עם חקירה עכשיו, לרועי פריי, סיגלית קסלר, אשר בן דוד, אמנון פורטוגלי ורבים אחרים מהם למדתי ואספתי מידע.

ולכם, חברי וחברותי, הנאמנים והאמיצים שבעקשנות אין קץ, בהקרבה אינסופית וביצירתיות מדהימה נאבקים למען כולנו כדי שהפרשה הזו תחקר ותצא לאור. תודה לעשרות האלפים בצמתים, על הגשרים, בשיירות, בבלפור, בקיסריה ובכל ישוב ברחבי הארץ, שבגשם ובשרב, בסגר ובימים כתיקונם יוצאים שוב ושוב ומוכיחים מה זו אחריות ציבורית.

תודה.

מקווה שהאתר הזה יהיה לכם לעזר ומוזמנים להציע, להוסיף נתונים ועובדות, וכל דבר שנראה לכם שצריך כאן.

אסתי